Mole w domu - jakie produkty wybrać? Jakie preparaty najlepsze?

| 0 Komentarzy
Mole mogą pojawić się w każdym mieszkaniu. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Wprawdzie regularne wietrzenie szaf teoretycznie może temu zapobiec w każdym przypadku, warto wiedzieć, co zrobić, gdyby okazało się, że mole pojawiły się np. w czasie wakacyjnego wyjazdu. Domowe sposoby bywają zawodne, a z kolei nie wszystkie profesjonalne środki okażą się w stu procentach skuteczne. Jak więc postępować, jeśli mole już się pojawią?

Polecane środki na mole w domu:

Co na mole? Odstraszacz, pułapka czy trutka?

Wszystkie preparaty na mole można podzielić na trzy duże grupy – to ważny podział, ponieważ właśnie od tego, do której grupy zalicza się dany środek, zależy ocena jego skuteczności.

  • Odstraszacze na mole, czyli repelentynie zabijają moli i w ogóle nie robią im żadnej krzywdy, jeśli nie liczyć „dyskomfortu”. Ich zadaniem jest taka modyfikacja środowiska życia owadów, aby te ostatnie po prostu się wyniosły. Niestety skuteczność odstraszaczy nie jest większa niż w przypadku kilkuminutowego wietrzenia i można je zastosować praktycznie wyłącznie profilaktycznie, natomiast jeśli mole już się pojawiły, trzeba sięgnąć po skuteczniejsze metody.
  • Pułapka na mole to najczęściej niewielkie pudełeczko, w którego wnętrzu umieszcza się przynętę. Najczęściej wszystko jest już przygotowane i w środku znajduje się odrobina substancji chemicznej, której zapach przyciąga mole. Po wejściu do pudełka przylepiają się one do znajdującego się tam lepu albo giną z głodu, nie mogąc wyjść na zewnątrz, niemniej pułapka z zasady nie zawiera związków toksycznych.
  • „Trutka na mole” to specyficzny rodzaj substancji chemicznej, która może w różny sposób upośledzać poszczególne procesy życiowe owadów w różnych stadiach rozwoju. Efektem jest w każdym przypadku przerwanie cyklu życiowego owadów, dzięki czemu nie pojawiają się kolejne pokolenia moli.

Mole spożywcze, a mole odzieżowe

Mole ubraniowe, czyli te najpowszechniej występujące, zgodnie z powszechną opinią miałyby żywić się futrami. W praktyce mogą one rozkładać wiele typów włókien, ale głównie roślinnych, a nie zwierzęcych. Efekt jest jednak w każdym przypadku taki sam – w odzieży zaczynają pojawiać się dziury.

Mole kuchenne w zasadzie natomiast molami z taksonomicznego punktu widzenia nie są. Mączniaki, bo tak nazywają się poprawnie te owady, żywią się pokarmem roślinnym, na przykład płatkami zbożowymi lub mąką. Warto dodać, że ich larwy mają żuwaczki na tyle silne, że bez trudu dziurawią nie tylko opakowania z tworzywa, ale nawet dość gruby karton. W związku z tym warto zaznaczyć, że bez wyrzucenia większej części żywności, tych owadów nie sposób się pozbyć.

Jak odróżnić mole ubraniowe od moli spożywczych? Ten pierwszy rodzaj jest zwykle dużo mniejszy, a do tego ma jaśniejszy słomkowy kolor. Z kolei mole, które gromadzą się w szafkach kuchennych, są zazwyczaj dwukolorowe, a dokładniej brązowoszare. W obu przypadkach to jednak larwy powodują główne szkody w naszym domu.

Skuteczne środki na mole domowe

  • Pułapki, jeśli tylko skutecznie zwabią owady, będą bardzo dobre w eliminacji dorosłych osobników, jednak najczęściej nie wyłapią wszystkich i są praktycznie nieszkodliwe dla o wiele mniej ruchliwych i nieuskrzydlonych larw (a to one robią największe szkody).
  • Środki chemiczne na mole odzieżowe mogą być dość agresywne. Zapach naftaliny jest znany każdemu i to właśnie on ma działanie odstraszające, a mole poddane działaniu wyższych stężeń naftaliny padają w każdym stadium rozwojowym.
  • Dziś już jednak naftalina, między innymi ze względu na specyficzny zapach, nie jest często stosowanym środkiem na mole. Bardziej wyrafinowane chemikalia działają nieco bardziej wybiórczo i przy okazji nie mają nieprzyjemnego zapachu. Różni producenci stosują inne środki w odmiennych stężeniach, natomiast warto zauważyć, że różne szczepy i populacje moli wykazują różną wrażliwość na nie, więc nie można wskazać jednego, najlepszego i uniwersalnego środka na mole.
  • Środek na mole spożywcze to najczęściej pułapka (tym bardziej że żywność i tak zostałaby wyrzucona). Tutaj raczej nie stosuje się dodatkowych środków chemicznych, które mogłyby zanieczyścić żywność.
  • Inaczej jest w przypadku moli odzieżowych – te najlepiej jest wytępić chemią, a więc kupić środek na mole w sprayu, wypryskać nim szafy, a później użyć zawieszek odstraszających i regularnie wietrzyć wnętrza mebli, sprawdzając, czy populacja owadów się nie odradza.
  • Klasyczne kulki na mole dziś coraz częściej zastępowane są przez lawendowy środek na mole. Jego największą zaletą jest przyjemny zapach, ponieważ to tylko delikatny repelent. Sprawdza się w czasie wyjazdów, kiedy szafy mają pozostać zamknięte, ale na dłuższą metę nie jest dobry.

Odrobina chemii najskuteczniejsza na mole w domu?

Środek na mole spożywcze zwykle nie różni się wcale od preparatu na mole odzieżowe. Stosowane są najczęściej te same substancje chemiczne, z których większość atakuje układ mięśniowy owadów, wskutek czego tracą one zdolność przemieszczania się, a tym samym nie mogą dotrzeć do źródeł pokarmu. Środki opisane jako przeznaczone specjalnie do zwalczania mączniaków często są po prostu słabsze od środków na mole odzieżowe, dzięki czemu mają być bezpieczniejsze od tych ostatnich, gdyby przez przypadek zanieczyściły żywność. O wiele skuteczniejszą metodą jest jednak wyjęcie żywności z szafek, użycie silniejszych chemikaliów, zabicie moli, przemycie szafek i przeniesienie jedzenia z powrotem.

Stary środek na mole, czyli sprawdzone domowe sposoby

Przed zastosowaniem preparatów chemicznych na mole, wolisz wypróbować domowe sposoby? Jak zostało wcześniej wspomniane, jednym z najbardziej kojarzonych starych środków na mole jest naftalina. Jednak jest to nieprzyjemne doznanie nie tylko dla insektów, ale również dla pozostałych domowników. W związku z tym można zastosować inne, przyjemniejsze zapachy, aby pozbyć się moli (lub zapobiec ich przybyciu). Skuteczne będą mieszanki ziołowe skomponowane np. z mięty, szałwii czy lawendy. Do płóciennych woreczków można umieścić też suszony chmiel, kamforę, macierzankę lub igły sosnowe. Poza suszonymi ziołami i roślinami równie efektywne są zapachy cytrusowe. Co więcej, czasem wystarczy nawet pozostawić w szafie kostki mydła.

Oprócz zapachów skutecznym środkiem na mole jest ocet jabłkowy. Należy jedynie wypełnić małą miseczkę płynem i postawić w odpowiednim miejscu. Zapach octu ma odwrotny efekt do poprzednich wymienionych składników – przyciąga mole na tyle, że topią się w pozostawionej przez nas misce.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, w jaki sposób zapobiec pojawienia się larw moli spożywczych lub ubraniowych w domu? Oczywiście mogą one przylecieć z zewnątrz przez okno, jak i dostać się przez przewody wentylacyjne. Ich obecność wcale nie musi oznaczać, że mieszkanie jest zaniedbane. Chcąc zmniejszyć ryzyko, warto przede wszystkim regularnie wietrzyć szafki kuchenne i szafy z ubraniami. Ponadto dobrym nawykiem jest cykliczne przecieranie tych miejsc wodą z octem. Taki domowy roztwór dezynfekuje, w związku z czym niszczy też larwy moli.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.